Vetserviss.lv


Kontakttālrunis: 63322769

Mobilais tālrunis: 29104453

Lai mūsu mīluļi būtu veseli, pirmais noteikums ir pareizs un sabalansēts uzturs.

Pilnvērtīgi ēdinot mīluli, nodrošinām viņu ar nepieciešamajām barības vielām: olbaltumvielām, taukiem, ogļhidrātiem, vitamīniem un minerālvielām.
Ja kaut kas šajā ēdināšanas sistēmā noiet greizi, var sākties problēmas. Nepietiekams uzņemto barības vielu daudzums noved pie svara zuduma. Dzīvnieka organisms sāk izmantot iekšējās rezerves, cieš imunitāte. Pieaugušie dzīvnieki sāk novājēt, kucēniem, kaķēniem parādās attīstības traucējumi.


Tomēr visbiežākā problēma ir aptaukošanās. Attīstītajās valstīs 30 – 45% dzīvnieku ir aptaukojušies vai tiem ir liekais svars. Aptaukojušies kaķi biežāk slimo ar cukura diabētu, dermatoloģiskām problēmām, zobu un urīntrakta slimībām, lielāka iespējamība ir attīstīties audzējiem. Suņiem aptaukošanās izraisa locītavu funkciju traucējumus, virkni endokrīnās sistēmas slimību, piemēram, cukura diabētu u.c., sirds un asinsrites slimības, traucē nieru darbību.
Suņu un kaķu senči medīja, paši nodrošinot sevi ar uzturu. Mūsdienās lielākajai daļai šo dzīvnieku nav iespēju patstāvīgi meklēt barību, tādēļ viņiem jāpaļaujas tikai uz saimnieku. Kā nepieļaut kļūdas un nenodarīt pāri mīlulim?
Barojot dzīvnieku pareizi, jāņem vērā tā suga, šķirne, vecums un fizioloģiskās īpatnības.

Profesionālā vai ekonomiskā

Visvienkāršākais veids ir barot mīluli ar jau gatavu, sabalansētu barību.
Dažādās tirdzniecības vietās tiek piedāvātas gan profesionālās, gan ekonomiskās klases barība. Labāk būtu izvēlēties profesionālo (Hill’s, Royal Canin, Specific, Advance u.c.), it īpaši, ja dzīvniekam ir kādas veselības problēmas. Tā tiek gatavota no augstvērtīgiem produktiem. Firmas, kas tās piedāvā, ir gadiem strādājušas, lai izveidotu visatbilstošāko sastāvu, kas tiek nepārtraukti pilnveidots. Tiek piedāvāta arī barība konkrētai šķirnei. Uz iepakojuma tiek norādīta ieteicamā dienas deva.
Ekonomiskajā barībā tiek izmantoti gaļas pārstrādes blakusprodukti un augu valsts proteīni, līdz ar to tā nav tik augstvērtīga.
Barojot dzīvnieku ar ekonomiskās klases barību, papildus vajadzētu dot gan vitamīnus, gan minerālvielas.

Ūdenim jābūt vienmēr


Pagatavot mājās sabalansētu maltīti var, bet tas ir ļoti grūti. Noteikti jāņem vērā, ka sunim bez gaļas ir vajadzīgi arī dārzeņi un graudaugi (rīsi, griķi, auzu pārslas), jūras zivis, biezpiens. Gaļu reizēm var aizstāt ar subproduktiem, no tiem vērtīgākās ir aknas, nieres, sirds. Noteikti jāpievieno minerālvielas un vitamīni.
Kaķiem var piedāvāt olu (bet ne jēlu), putna gaļu, termiski apstrādātas zivis, vārītus burkānus, izvārīt auzu pārslu tumi.
Jāatceras, ka vienmēr jābūt pieejamam svaigam ūdenim, it īpaši, ja dodat sauso barību.
Devai jābūt atbilstošai vecumam, svaram, aktivitātei. Dienas deva jāsadala vairākās ēdienreizēs. Kucēniem līdz divu mēnešu vecumam jāēd 5 – 6 reizes diennaktī, līdz septiņu mēnešu vecumam 4 reizes dienā. Pieaugušam sunim jāēd 1 – 2 reizes dienā, bet vecam sunim 2 – 3 reizes dienā. Kaķēniem līdz piecu mēnešu vecumam jāēd 3 – 4 reizes dienā, līdz sešu mēnešiem 2 – 3 reizes dienā, no pusgada un vecākiem kaķiem 1 – 2 reizes dienā. Ja pēc maltītes ēdiens paliek pāri, trauciņš būtu jānovāc.

Īpašie gardumi

Pie jaunas barības dzīvnieks jāpieradina pakāpeniski. Strauja barības maiņa var izraisīt vemšanu un caureju. Nedodiet suņiem pārāk daudz kaulu, tie var radīt gremošanas traucējumus. Ja sunim patīk grauzt, labāk izvēlēties mākslīgos kaulus vai kaltējumus. Nedodiet termiski neapstrādātas zivis. Jēlās zivīs ir tiamināze, viela, kas noārda vitamīnu B1.
Nedodiet kārumus (cepumus, konfektes, kūkas) no pašu galda. Ja nepieciešams dzīvnieku apbalvot par labi padarītu darbu vai vienkārši gribat palutināt, izvēlaties speciālos kaķu un suņu gardumus. Taču neaizraujieties, jo tie var veicināt aptaukošanos un atteikšanos no ikdienas ēdiena.
Sekojiet līdzi dzīvnieka ēšanas un dzeršanas paradumiem! Ja dzīvnieks ilgstoši izjūt pastiprinātu ēstgribu un slāpes vai, gluži pretēji, atsakās no ēdiena, konsultējaties ar veterinārārstu.

 

Santa Galviņa, veterinārārste (O.Obodņikova veterinārais serviss)