Vetserviss.lv


Kontakttālrunis: 63322769

Mobilais tālrunis: 29104453

Nagu slimības vienmēr ir ietekmējušas govs vispārējo veselību un produktivitāti. Govis ar sāpošām kājām nevar ganos nostaigāt pietiekošus attālumus lai varētu kārtīgi paēst, tāpēc piena produktivitāte samazinās. Lielā mērā šīs slimības rodas no tā, ka govs nedzīvo pietiekoši dabīgos apstākļos, piemēram, kā meža dzīvnieki.

 

Ir daži iemesli kāpēc govīm rodas nagu problēmas: govis ir piesietas, tās stāv uz cieta iespējams slapja betona. Tām bieži jāstāv mēslos. Nagi aug ātrāk nekā nodilst, jo  ir paredzēti lieliem pārgājieniem barības meklējumos, nevis tikai stāvēšanai pie barības galda. Ģenētiski tiek veidotas govis ar nepareizu nagu stāvotni, jo svarīgāk par visu ir izslaukums. Vielu maiņas traucējumi(acidozes). Meža dzīvniekiem nav šādas piespiedu situācijas, tāpēc nagi ir cieti un aplūst vai notrinās dabīgā veidā.

Nepiesieto govju kūtī govīm diendienā jāstaigā pa cietu un mitru betona virsmu, kas nagu padara mīkstāku, tāpēc nags pastiprināti dilst, bet nagu iekšpuses pieaug pilnas, dabiski tur vajadzētu veidoties nelielai velvītei.

Nags normāli aug 3mm katru mēnesi. Naga priekšējai virsmai jābūt apmēram7.5 cm garai(4 pirkstu platums), bet no aizmugures papēža daļai ap 3cm augstumā. Govs kājai jābalstās uz naga malām ārējas un priekšējās.

Govs fizioloģiski ir veidota tā, ka pakaļējām kājām lielāks atbalsts ir uz ārējiem nagiem, bet priekšējām kājām uz iekšējiem nagiem. Līdz ar to arī problēmas biežāk rodas tieši šajos nagos. Tā kā govs svars uz nagiem tiek sadalīts nevienmērīgi, tad ārējie pakaļkāju un iekšējie priekškāju nagi augs divreiz ātrāk. (tāpat arī cilvēkam, kas strādā ar lāpstu, roku āda ir daudz raupjāka nekā tam, kurš strādā ar pildspalvu).

Jāatzīmē, ka daudzi uzskata, ka govs stīvums vai klibums ir kalcija vai fosfora trūkuma pazīme. Tā nebūt nav. 99,9% gadījumos tās ir nagu problēmas.

Galvenās pazīmes, kas liecina, ka govij ir jāskatās nagi ir klibums, stīvi apgrūtināti pārvietojas, mīņājas slaukšanas laikā, pēdējā pārnāk no ganiem, satuvinātas pakaļkāju lecamās locītavas., slimo kāju govs centīsies turēt vairāk sāniski lai atslogotu slimo nagu.

Pāraugušie nagi un nepareizas nagu formas var būt iemesls čūlām naga zolē, un govs sāks klibot. Čūlas veidojas, ja govs ar naga aizmugurējo daļu, kas ir mīkstāka par naga priekšējo daļu, uzkāpj kādam nelīdzenumam uz betona, un tas ir cēlonis kontūzijai un izraisa nelielu asiņošanu nagā. Šī vieta kļūst ļoti jutīga un sāpīga, tādēļ govs vēl vairāk izmaina savu svara sadalījumu uz nagiem, bet slimais nags sāk augt divas reizes ātrāk. Rezultātā govij veidojas nepareizas formas nagi. Ja nagi šajā posmā netiek apkopti, zole atdalās no dzīvnadža, un nagos vēlāk veidojas dubultzoles.

Problēmas risināšana: Nagu apkope vismaz divas reizes gadā. Nags tiek nogriezts pēc pareiziem izmēriem(skatīt augstāk) un izveidota neliela velve zolē, tā lai kājas atbalsts ir uz naga malām. Tulznām tiek izveidota notece.  Ja nags ir ļoti stipri bojāts, vai papēža daļa ir zemāka par 2 cm uz blakus naga var uzlīmēt koka papēdi un tādā veidā atslogojot slimo nagu.

Šo procedūru var veikt arī paši saimnieki gan profilakses, gan ārstnieciskos nolūkos.

Nagu un kāju problēmām nav jābūt iemeslam govju brāķēšanai, jo dabūt jaunu gotiņu izbrāķētās vietā noteikti būs dārgāk nekā savlaikus un profesionāla nagu apstrāde.

Lai vecās. Vet.ā. Olārs Obodņikovs